Δημοσιογραφόντας 46 χρόνια, από τον Οκτώβριο του 1973 και όντας Συντάκτης της Εφημερίδος του «ΜΑΧΗΤΗ ΤΟΥ ΚΙΛΚΙΣ» το 1980, ΥΠΌ ΤΟΝ ΑΕΊΜΝ...

Παλαιότερη Ανάρτηση

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ
ΔΥΟ ΗΤΤΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΙΚΗ Ο ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ

ΑΝΔΡΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
Στην 9η αγνωιστική του πρωταθλήματος Β’ κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ η ανδρική ομάδα αγωνίσθηκε εκτός έδρας στα Γιαννιτσά με την ομάδα του Φίλιππου Νέας Πέλλας.
Ο ΑΕΤΟΣ ξεκίνησε άσχημα το 1ο δεκάλεπτο με πολύ κακές επιθετικές επιλογές βρέθηκε πίσω με διαφορά οκτώ πόντων. Στο 2ο δεκάλεπτο ο ΑΕΤΟΣ αντέδρασε μειώνοντας τη διαφορά στους 5 πόντους. Στο 3ο δεκάλεπτο, ο ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ συνέχισε την αντεπίθεση και μείωσε τη διαφορά στους 3 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο επικράτησε η ομάδα της Ν Πέλλας με οκτώ πόντους έχοντας καλύτερες επιλογές στην επίθεση. Η έλλειψη βασικών παικτών, ιδιαίτερα των ψηλών, ήταν καταλυτική για να μπορέσει ο ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ να ανταπεξέλθει στο σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων με την ανοχή των διαιτητών.Παρά την 2η ήττα ο ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ παραμένει πρώτος στο δρόμο για την άνοδο στην Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα: ΑΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΛΛΑΣ - ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ 63-55 (16-8, 30-25, 43-40, 63-55)
Η σύνθεση της ομάδας: Coach: Μπαχταλιάς Κ.
Ανανιάδης 1, Αραβίδης, Βαϊτσούδης 17 (1), Ιατρού 4, Λιάπης 9, Λούπος, Μανδράς 1, Μαργαριτίδης 4, Νταμοτσίδης 12 (3), Σιδηρόπουλος, Τσαρίδης, Φιλιππίδης 7(1).
Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής της Β' ΕΚΑΣΚΕΜ.

ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
Το παιδικό τμήμα στην 9η αγωνιστικήγια τον Γ’ όμιλο του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ, αγωνίσθηκε εκτός έδρας με την ομάδα του ΑΣ ΣΚΥΔΡΑΙΚΟΣ.
Πολύ όμορφο παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ ξεκίνησε πολύ άσχημα με κακές επιθέσεις με αποτέλεσμα να πετύχει μόνο 2 πόντους. Στο 2ο δεκάλεπτο η διαφορά καλύπτηκε αμέσως με 8-7, αλλά στη συνέχεια η ομάδα της Σκύδρας, με τους εξαιρετικούς ψηλούς, είχε καλύτερες επιλογές και σε συνδιασμό με την κακή επιθετική λειτουργία του ΑΕΤΟΥ πήρε μία διαφορά 8 πόντων.  Στο 3ο δεκάλεπτο ο ΑΕΤΟΣ επέστρεψε με πολύ καλή άμυνα και καλές επιθέσεις μείωσε τη διαφορα στους 2 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο αλλά στο τελευταίο λεπτό η τοπική ομάδα ήταν πιο ψύχραιμη και επικράτησε με πέντε πόντους. Παρά την ήττα, ο ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ είναι πρώτος, και την επόμενη αγνωιστική υποδέχεται την ομάδα του ΑΣ ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΟΥ που θα κρίνει και τον πρωταθλητή του ομίλου.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα: ΑΣ ΣΚΥΔΡΑΙΚΟΣ - ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ53-48 (7-2, 23-15, 36-34, 53-48).
Αμοιρίδης 2, Βλαχονάσιος 8, Γκρεκός, Ζηρίδης, Μαραντίδης, Μπουρουτζάκης, Παπαδόπουλος, Πουλτουρτζίδης 12, Σιδηρόπουλος 16 (3), Τζίμος,Τσαρίδης 10, Τσούλης.

ΕΦΗΒΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
Το εφηβικό τμήμα στην 11η αγωνιστική για το Β’ όμιλο του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ αγωνίσθηκε εντός έδρας με την ομάδα του ΓΑΣ ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ.
Ο ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ νίκησε εύκολα την ομάδα των Γιαννιτσώνμε 65-42 και σχεδόν εξασφάλισε τη 2η θέση που οδηγεί στην επόμενη φάση. Στο 1ο  δεκάλεπτο ο ΑΕΤΟΣ ξεκίνησε πολύ καλά με καλή άμυνα δημιούργησε μια διαφορά 9 πόντων. Το 2ο δεκάλεπτο η διαφορά διατηρήθηκε παρά την προσπάθεια του αντιπάλου να αντιδράσει. Στο 3ο δεκάλεπτο ο ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ ήταν εξαιρετικός με γρανιτένια άμυνα και εύκολες επιθετικές προσπάθειες δημιούργησε μια διαφορά 20 πόντων. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αετός επικράτησε τελικά εύκολα με 23 πόντους, υπερκαλύπτοντας τη διαφορά του προηγούμενου αγώνα.
Το τελικό σκορ/δεκάλεπτα ήταν: ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ – ΓΑΣ ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ65-42 (16-7, 31-21, 50-29, 65-42).
Η σύνθεση της ομάδας: Coach Μπαχταλιάς Κ.
Παίκτες: Αμοιρίδης 2, Αραβίδης, Βακουφτσής 21, Γκρεκός 4, Κακανόπουλος, Κολιαδήμας, Λούπος 6, Μανδράς 7, Νταμοτσίδης 6(1), Πουλτουρτζίδης, Σιδηρόπουλος 9(2), Φιλιππίδης 10.